Seudónimo Seudónimo
  • 09-12-2021
  • Mathematics
contestada

Mary Alice is making a curtain for her kitchen window. She bought 2 1/12 yards of fabric. Her total cost was $16.
What is the COST PER YARD?

Respuesta :

fernandesphillipe02 fernandesphillipe02
  • 09-12-2021

Answer:

7.68$

Step-by-step explanation:

2+(1/12)=2.08

16/2.08=7.68

Answer Link
tylerpres130
tylerpres130 tylerpres130
  • 09-12-2021

Answer:

6.4

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

30% of 60 is 30%of ____ is 60
Cooper began writing novels because he thought he could do a better job than the novelists that he was reading. a. True b. False
The societal system of the Medieval era was based on land ownership and the feudal system. a. True b. False
As a result of mitosis, each of your body cells
The law of __________ states that price and quantity supplied move in the same direction. A. supply B. economics C. capitalism D. demand
what was the main concern of shintoism how was Buddhism different
Select the appropriate pronoun. Why don't you get _____ jobs after school? your selfs yourselves
Smoke filling up a room is diffusion or not
Which type of display best shows a change over time? A. Stem-and-leaf plot B. Histogram C. Line Graph D. Cumulative frequency
What effect does smoking have on the heart?