johnsonhn9684
johnsonhn9684 johnsonhn9684
  • 08-12-2021
  • Mathematics
contestada

Arthur paid $0.84 for 0.25 pound of potato salad. How much does one pound cost?

Respuesta :

flaminandchilll flaminandchilll
  • 08-12-2021
$3.36 answer
Step-by-step explanation:
1 pound is 4 times 0.25 pounds.
$0.84 = 0.25 pounds
1 pound = $0.84 times 4
1 pound = $3.36
Answer Link
xvtian xvtian
  • 08-12-2021

Answer:

$3.36 per pound

Step-by-step explanation:

The information gives us that 1/4 a pound of salad costs $0.84, to get to one pound all we have to do is multiply $0.84 by 4 to get our pound price.

0.84*4= $3.36

Brainliest would be appreciated! :-)

Answer Link

Otras preguntas

Two airport shuttle trains leave the main station at the same time. Shuttle A returns to the station every 8 minutes. Shuttle B returns to the station every 10
can someone help me with this please
What is an example of hyperbole for the weather?
Here is the definitions of the words for the fill in the blank questions
what is the total distance between the points -3,5 and -3,-6?
Can someone please explain to me why TRUMP won because I am still shocked.
the x is 3 the y is 21 what is the constant of proportionality I need to know by tomorrow
Annette observed that if she put salad dressing on her salad in the morning before leaving home, by lunch time she found excess liquid in her container and the
what is the list price 45 off 1/4
12,000 miles; 5% decrease