vaishnavi68 vaishnavi68
  • 08-12-2021
  • Mathematics
contestada


Cereal is on sale this week. Is it a better buy to get the 10-ounce box for
$1.76 or the 14-ounce box for $2.42?

Respuesta :

js226687 js226687
  • 08-12-2021
I would say 14- ounce for $2.42
Explanation:
10 • 1.76 = 5.68 cents an ounce
14 • 2.42 = 5.78 cents an ounce
Answer Link

Otras preguntas

You are going to mix a gallon bucket of window cleaner. The You are going to mix a gallon bucket of window cleaner. The instructionsdirect you to mix 1 part cle
compare and contrast the great compromise and the three fifths compromise
How did the arrest of Rosa Parks energize into the civil rights movement?
what river flows across the entire state of alaska?
Eukaryotic organisms that are neither fungi, plants, nor animals are members of which kingdom? a. Animalia b. Plantae c. Fungi d. Protista
compare and contrast the great compromise and the three fifths compromise
how can i solve x^3+7x=8x^2
food couldn't reach the stomach without the esophagus and the
how much of an 800-gram sample of C14 is left after 3half-lives?
Which group took over the Russian government in 1917?