pgfitz11 pgfitz11
  • 08-12-2021
  • Mathematics
contestada

Homer paid $6.72 for a dozen donuts. Identify the unit rate. a. $1.79 c. $0.52 b. $1.12 d. $0.56​

Respuesta :

Tweezles
Tweezles Tweezles
  • 08-12-2021

Answer:

d. 0.56

Step-by-step explanation:

6.72/12=0.56

the unit rate is just the cost for one.

Answer Link

Otras preguntas

$84.12 for 12 lbs of chocolate ; $35.05 for p lbs of chocolate
Anthony is preparing to paint a large shipping container and needs to calculate the area of the container so he can buy the correct amount of paint. The equatio
A triangle has side lengths of n, n – 3, and 2(n − 2). If the perimeter of the triangle is at least 37 units, what is the value of n? OA. n> 11 OB n> 8 O
Jennifer received a $25 gift certificate from a music store. She can use it to buy 2 CD’s and 5 cassettes or 1 CD and 15 cassettes. Find the cost of 1 CD and 1
Which of these is required for aerobic cellular respiration?
A parallel-plate capacitor is made from two aluminum-foil sheets, each 3.0 cm wide and 5.00 m long. Between the sheets is a mica strip of the same width and len
A firm acts as a rational decision maker when its leaders decide to do which of the following? a) Solely using labor in a production process, rather than a com
3.75x-5-8.75X+4.5+0.5
Can someone summarize this please????!!!!
Create your own song verse using at least 5 types of figurative language BRO HELP PLS