lindsayderrick39 lindsayderrick39
  • 07-12-2021
  • Mathematics
contestada

2.5 kg rice at $1.90 per kg and 1.5 kg cornmeal at $2.92 per kg

Respuesta :

jerin212223
jerin212223 jerin212223
  • 08-12-2021

Answer: 2.5kg rice costs $4.75 and 1.5kg cornmeal costs $4.38

Rice:

1kg costs $1.90

2.5kg will cost 1.90 * 2.5

                   --> $4.75

Cornmeal:

1kg costs $2.92

1.5kg costs 2.92*1.5

               --> $4.38

Answer Link

Otras preguntas

Membership in the House of Representative is determined by A. number of states. B. geography. C. population. D. each president.
what was a major result of President Herbert Hoover's use of the military to drive the Bonus Army out of the nation's capital
Under Article _______ of the Constitution, the laws of Congress and all treaties are the law of the land. A. VII B. IV C. VI D. III
What element has 81 protons in the nuclei of its atoms? A. Platinum B. Uranium C. Lead D. Thallium
0.33 in a fraction simplest
Which of the following words is NOT an example of a collective noun? A. squad B. team C. money D. flock
The largest molecules in organisms are _____. carbohydrates proteins lipids nucleic acids
The Octet Rule states that most atoms need ________ electrons in their outer shells. A. 8 B. 6 C. 2 D. 10
For two functions, f(x) and g(x), a statement is made that f(x) = g(x) at x = 5. What is definitely true about x = 5?
Which of the following is NOT a characteristic of bone fractures? A. A crack or break occurs in the bone. B. It is caused by a large force or impact on the bone