daramoladebora1 daramoladebora1
  • 06-12-2021
  • Mathematics
contestada

Kori buys 9 packs of organic milk from the neighborhood store. Each pack is priced at $3.96. How much does Kori spend in all on her purchase?

Respuesta :

rickyhunt
rickyhunt rickyhunt
  • 06-12-2021

Answer:

$35.64

Step-by-step explanation:

9 x 3.96 is 35.64

multiply 9 by 3, then 0.96 and add those answers together.

Answer Link

Otras preguntas

Which term describes the order of agreement of files and floders on a computer
Which expression is equivalent?
According to the reading, what are some strategies for saving money? (Select all that apply)​
how many times does 2 gointo -190
MATH HELP PLEASE A family is going to have 2 children what is the probability that both will be girls?
Calculate the amount of heat required to raise the temperature of a 96 g sample of water from 35 ∘C to 68 ∘C.
Use the paragraph to answer the question. Dee tried to be consistent with her marathon training. She worked out every other day for months. When it came time to
We ____ flowers in the school garden when it started to rain A. were planting B. plant C. are planting D. have planted
Why did the sumerians settle in mesopotamia?
how fast would 1.5 times the fastest rowing speed be? Before you solve. tell the number of decimal places in your answers​