Seudónimo Seudónimo
  • 11-01-2017
  • Mathematics
contestada

Jenny is comparing the cost of two packages of socks. One package has 8 pairs of socks for $12. Another package has three pairs of socks for six dollars. Are the rates a equivalent ? Explain how you know.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 11-01-2017
no because it cost 1.85 each for the 8 pairs and 2.00 each for the other
Answer Link

Otras preguntas

help me pwease? very last minute
Find the value of x
-- A recipe requires 1/4 cup of oil for every 2/3 cup of water. How much oll (1 needed per cup of water? 5/8 cup 8 3/8 cup 1/4 cup 1/2 cup
Solve for the missing variables. (Geometry)
1. Which statement describes cellulose? Cellulose gives cell walls of plants their rigid structure. Carbohydrates is another name for cellulose. A good source o
Please I need help ? In what way is Shylock defending his humanity or justifying revenge ?
When did the dispersion of Africans occur
A written preliminary report is considered a ____ document because opposing counsel can demand discovery on it.
182 – (4 + 92) answer thank you
Brandy and Jennifer are selling wrapping paper for a school fundraiser. Customers can buy rolls of plain wrapping paper and rolls of holiday wrapping paper. Br