qudfdfdfei384939341
qudfdfdfei384939341 qudfdfdfei384939341
  • 06-12-2021
  • Mathematics
contestada

which cost the most per tablet
50 individually wrapped pain reliver talets for 9.50, 100 tablets in a bottle for 6.32 or 500 tablets in a bottle for 13.42

Respuesta :

12651241
12651241 12651241
  • 10-12-2021

Answer:

It is C. 500 tablets in a bottle for 13.42

Step-by-step explanation:

9.50/50 = 0.19 cents per individually wrapped pain reliver tablets.

6.32/100 = 0.06 cents per tablets in a bottle.

13.42/500 = 0.02 cents per tablets in a bottle.

Answer Link

Otras preguntas

Cartilage, found in the ears and nose, is a rubbery type of _____ tissue.
which best describes the role of nitrogen in the human body
I need help please!!!!
Change 0.1928 to a percent.
what is mean average of 17,12,8,4,6,1,12,16,16​
When a volcano erupts, sulfur oxides are released into the atmosphere. How does this volcano eruption affect precipitation
Can someone help me with these three math questions?
What feature put Bill Gates Microsoft product in direct competition with Steve Jobs and Apple?
4 teammates share 5 granola bars equally. Draw to show how much each person gets. Shade the amount that one person gets
How did richard nixon change cold war diplomacy during his presidency