SerenityKouryRowland
SerenityKouryRowland SerenityKouryRowland
  • 11-01-2017
  • Mathematics
contestada

Help plz I don't understand at all

Help plz I dont understand at all class=

Respuesta :

georgefree13
georgefree13 georgefree13
  • 11-01-2017
understand : $3.50 per box , she has already $35 worth of cookies which obviously she has 10 boxes.

plan: you will need to divide 200 by 3.5

solve: 200 divided by 3.5 = 57.142 ( we can't have any decimal points since she sells the boxes in a whole so we will say that she will have to sell around 57 boxes ) so the answer is 57
Answer Link

Otras preguntas

Why did America rely heavily on slaves during the colonial period?
"Find the point of intersection for each system of linear equations. Which method did you use & why?"
Why did America rely heavily on slaves during the colonial period?
Why was white America so fascinated by Harlem in the 1920s
70 pennies decreased by 20% is
"Find the point of intersection for each system of linear equations. Which method did you use & why?"
I need help with piecewise functions. How to find the domain and range and how to write it notation.
What is 0.4^-2 (0.4 to the power of -2)?
What is the median cost of 26$, 35$, and 50$
660 ft/min=_________ft/s 1 min = 60 sec