Safifau4zaKiaSommy Safifau4zaKiaSommy
  • 10-01-2017
  • Mathematics
contestada

Bill spent less than 26 dollars on a magazine and 5 composition books. the magazine cost 4 dollars.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 10-01-2017
Well, he could of spent $24
And we know he spent $4 on the magazine So subtract $4 from $24 to get $20
And $20/5(the composition books) = $4
So the Composition books also costed $4
Is this what you're looking for?
Answer Link

Otras preguntas

How to compare and contrast more than one thing
The economic theory that is focused on group ownership of the means of production with all members of the community sharing in the work and the products is
A sandwich costs $0.75 more than a container of milk. A customer buys 4 sandwiches and 4 containers of milk. The customer pays $7.00. What is the cost of a san
In which African ecosystem would you most likely find giraffes, zebras, and lions in a grassland habitat? A. the tundra B. the tropical rainforest C. the
At first a price was decreased by 12%, then it was discounted again by an additional 5%. What is the percent of the total discount? Its not 17%
Which statement about anaerobic respiration is true? Anaerobic respiration prevents muscle fatigue. Anaerobic respiration generates a high yield of ATP. Anaerob
a graph shows y=x^2 translate to graph y=(x-5)^2
what is the plot of nethergrave
What are three ways to increase productivity?
what is the quotient of 74.75 and 10 to the second power?