LegitGurl LegitGurl
  • 10-01-2017
  • Mathematics
contestada

Find the unit rate of: $9.60 for 4 pounds.

Respuesta :

XxLeahhsxX
XxLeahhsxX XxLeahhsxX
  • 10-01-2017
$2.40 per pound. Because 9.60/4= 2.40
Answer Link
abiolataiwo2015
abiolataiwo2015 abiolataiwo2015
  • 02-12-2021

Based on the information given the unit rate is:$2.4 per pound.

Using this formula

Unit rate =Cost/Pounds

Where:

Cost=$9.60

Pound=4

Let plug in the formula

Unit rate=$9.60/4

Unit rate=$2.4 per pound

Inconclusion  the unit rate is:$2.4 per pound.

Learn more here:https://brainly.com/question/20621266

Answer Link

Otras preguntas

may somebody help me please and thank you.
Find the area of the circle
the Supreme Court makes all decisions behind closed doors true or false​
___ is the passive of water molecules across a cell membrane. A. Diffusion B. Respiration C. Meiosis D. Osmosis
By age _____________, children begin to use pronouns such as "i, me, mine" to reflect an increasing sense of self.
Pls help ASAP I need it for tomarrow
HELP Angie read 2 books in 5 days, and each book contained 415 pages. If Angie read the same number of pages each day, how many pages did she read per day? A.
arnold has noticed than he tends to gain weight easily. which of the following is probably true about his metabolism a.it is fast [he requires lots of calori
Please help me ASAP I got these wrong and I want you to correct it
convert 8.25% to a decimal