DaNiAcRiStObAl
DaNiAcRiStObAl DaNiAcRiStObAl
  • 09-01-2017
  • Mathematics
contestada

Lemons cost $3.25 per pound.Write an inequality to show how many pounds of lemons you can buy with $14.What is the most you can buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 09-01-2017
$3.25x[tex] \leq [/tex]$14

14/3.25 = 4.31
The most you can buy is: 4 pounds
Answer Link

Otras preguntas

Scholasticism provides an example of which of the following? The blending of Norse and Christian culture The blending of Greek and Roman architectural styles
It was 9/20 ..A math class has 9 girls and 1 boy in the seventh grade and 2 girls and 2 boys in the eighth grade. The teacher randomly selects a seventh grader
John is in debt by $8. He earned $15 dollars mowing grass, but then borrow $20 from his mom. If he finds $5 on the ground, how much money would he have now?​
Australia has the longest fence(s) in the world. What were they built to keep out?​
What is a chronological structure in a memoir? A. a structure in which the story follows the order in which real-life incidents occurred B. a structure in whi
ROUND 258,177 TO THE NEAREST HUNDRED THOUSAND
What information does this table present?
how does the sun get its power? In which region of the sun does this process occur?
Combine the like terms to create an equivalent expression: r+(−5r)
Find the y coordinate of the vertex of the parabola y=x^2-x+2