221234521 221234521
  • 07-01-2017
  • Mathematics
contestada

if 48 apples cost $12 how many apples can be purchased for 3$

Respuesta :

olemakpadu
olemakpadu olemakpadu
  • 07-01-2017
$12 can get 48 apples.

$1 would     48/12  apples = 4 apples

$3 would then get:      3*4 = 12 apples.

Therefore $3 would get 12 apples.

Hope this explains it.
Answer Link
GreenSlime
GreenSlime GreenSlime
  • 07-01-2017
16 apples 

To achieve this answer, you divide 48 apples by 3$ to get 16.

To check your answer, multiply 16x3. You should get 48. 


Answer Link

Otras preguntas

How do I identify the lines of symmetry in a conic section?
find the exact circumference r=6 mm, c=?
Why was Brown V. Board of Education argued twice in front of Supreme Court in 1954 and 1955?
I need help on everything on 45 45 90 right triangles. I dont know how to solve two variables when one is shown.
what could cause the graph to be misleading?
I need help on everything on 45 45 90 right triangles. I dont know how to solve two variables when one is shown.
how do you describe a republic government?
what is the next number 10,12,22,34,56,90...
39.42 divided by 5.4
42 is 30%of what number