ubaldo7068 ubaldo7068
  • 10-11-2021
  • Mathematics
contestada

Which is better to buy 12 cans for $9.00 or 4 cans for $3.00.


SHOW YOUR WORK please

Respuesta :

itdoesntmatter101 itdoesntmatter101
  • 10-11-2021

Answer:

Both are equal prices per can

Step-by-step explanation:

9/12 = 3/4 = .75 per can

3/4= .75 per can

Answer Link

Otras preguntas

HELP!! What are the steps from gene to protein? Label and describe each step.
Describe the long-term behavior of f(x)= (3x^3+2x-8)/(x^2+x)a. horizontal asymptote at y=3b. Slant asymptote with a slope of 3c. Slant asymptote at y= 3xd. none
WILL MARK THE BRAINLIEST
What effects did the United States rejecting the League of Nations have on the League of Nations?
a rectangle is drawn so the width is 2 inches longer than the height. if the rectangles diagonal measurements is 49 inches, find the height.
What city is the grand canyon in?
2 to the second power times 20÷4+7×3 and -3-y when y= 1/2
abraham Maslow is famous for his the answer choices is A ice berg theory B classical conditioning C hierarchy of needs D cognitive restructuring
9 1/2 x 1 1/5 = ??? Fractions
A certain company sells and ships bulk dried foods using the following pricing scheme. They charge $3 per pound for the first 10 pounds, $1.50 for the next 10 p