BatmanVS6798 BatmanVS6798
  • 10-11-2021
  • Mathematics
contestada

Mia bought 6 pounds of bananas for $3.54. How much does 1 pound of bananas cost?

Respuesta :

KikiH10
KikiH10 KikiH10
  • 12-11-2021

Answer:

$0.59

Explanation:

$3.54 divided by 6 is $0.59. This concludes that 1 pound is $0.59. Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

how are nutrients passed into the bodys tissues from the blood in the capillaries
which volcanoes are located on diverging plate boundries
In the 1980s, Welsh patriots fought and won the right to _____.(1 point) a. establish their own parliament b. merge with Scotland c. have their own capital city
which decimal is between 1.5 and 1.7
John bought a used truck for $4,500. He made an agreement with the dealer to put $1,500 down and make payment of $350 for the next 10 months. The extra cost pai
Could not find spanish. So thought it would be closely related to 5. :\ In which theater in Buenos Aires did spectators once have to bring their own chairs?
Which characteristic is PRIMARILY associated with a command economy? A) competition among suppliers in the market B) free access to the marketplace for produce
the ratio to cookies to glasses of milk is 3:1, If there are 25 glasses of milk , how many cookies are there?
Write the slope intercept inequality of the points (0,3) and (2,-3)
click on the photo can you check and answer it