bryswift83 bryswift83
  • 10-11-2021
  • Mathematics
contestada

Chan Hee bought 9.8 pounds of coffee that cost $6.35 per pound. How much did he spend on coffee?

Respuesta :

relate7
relate7 relate7
  • 10-11-2021
9 pounds with 6.35 each is 57.15
With the extra .8, you just multiply .8 by 6.35 to figure out the extra money needed which is 5.08

57.15 + 5.08 = $62.23
Answer Link
ilovato0001 ilovato0001
  • 10-11-2021

Answer:$23.63

Step-by-step explanation:  just multiply 3.4 by $6.95

Answer Link

Otras preguntas

What is the MAIN reason the author includes the section "The Film Takes Us On Many Of Fred Rogers' Paths"?
You will research and create presentation on something the USA produces and trades. Objectives: Make sure to answer these questions in your slides as follows:
give reason3. Glass vessel cracks when hot water is poured.I will mark he or she brainiest if the answer is correct.​
the question is on the picture
Need help please and thank you
3. The Shange family will leave Osaka (135°E) on 29 June 2018 at 04:00. They will travel to Hong Kong (120°E) on a 4hr30min flight. They will wait in transit fo
HELP GUYS THIS IS DUE TODAY I will mark branniest for the best answer correct.
Please help me, I'll give 20 points for this.
if you don’t mind can u do this
I can't seem to figure these out.