zt0987 zt0987
  • 10-11-2021
  • Mathematics
contestada

Mango costs $1 more than apple. Write an expression, in terms of m, to represent the cost of one apple.

Respuesta :

26kuchaj
26kuchaj 26kuchaj
  • 10-11-2021

Answer:

A=M+1

Step-by-step explanation:

Lets use A for apples, and M for mangos.

Apples= Mangos + 1 dollar

Have a great day!

Answer Link

Otras preguntas

30 ft cable extends from the floor of the lookout of a fire tower. The cable is anchored to the ground 18 ft away from the base of the tower. What is the heigh
Kenya is using the internet to research the history of rock music in the united states. which is the best way she can determine whether the sites she finds are
This colonial region consisted of Virginia, Maryland, North and South Carolina, and Georgia.
0.4% of 510 equal what
Y 1=4/5(x-3) solve this equation
How many different codes of 4 digits are possible if the first digit must be 3,4, or 5 and if the code may not end in 0?
If eggs cost $3 per dozen. how much would 8 eggs cost?
The difference between historical account and a historical event
Describe at least four ways you can take money out of a checking account.
Solve for h. a = ch + f A. h = B. h = C. h = a/c – f D. h =