reaganvfarr05
reaganvfarr05 reaganvfarr05
  • 10-11-2021
  • Mathematics
contestada

at a local grocery store five oranges and fourteen bananas are 1.30 whereas 8 oranges and 9 bananas cost 1.41 determine the cost of each orange and banana​

Respuesta :

tedorika tedorika
  • 10-11-2021

Answer: oranges: $0.12 or 12 cents

banana $0.05 or 5 cents

Step-by-step explanation:

Ver imagen tedorika
Answer Link

Otras preguntas

Please help me right away.
The states are prohibited by the united states constitution from taxing which of these answers
simplify the following: 25% of 60 and 60% of 20
Read the passage below and answer the question that follows: And now Adonis, with a lazy spright, And with a heavy, dark, disliking eye, His louring brows o'e
please I just need help with these two problems
How did the advent of farming affect life among Neolithic peoples?
You are arranging a meeting for 56 people. You want 8 people at each table. How many tables do you need?
You are having trouble judging where the volley ball is going to land when the opposing team spikes it to you. Which skill should you work on to improve this pa
America is far away, protected by the ocean. Not even Napoleon himself could touch England. You are both sheltered; we are not. In the excerpt, what is Clemence
is 0.6 a rational or irrational number