FranklinJoj
FranklinJoj FranklinJoj
  • 10-11-2021
  • Mathematics
contestada

Gaetano spent $ 11.34 on Pens. If each Pen costs $1.89, how many pens did he buy?

Respuesta :

justsilvia831
justsilvia831 justsilvia831
  • 10-11-2021

Answer:

6 pens

Step-by-step explanation:

11.34÷1.89=6

so that means 6 pens

Answer Link

Otras preguntas

does salt in water evaporate  faster than sugar in water
Which form of energy does a plant store when light is transformed during photosynthesis? a. chemical energy b. thermal energy c. mechanical energy d. electrical
A force of 100 newtons is used to move an object a distance of 15 meters with a power of 25 watts. Find the work done and the time it takes to do the work.
Mice and rabbits eat plants.Hawks eat mice and rabbits.Suppose a disease kills most of the rabbits In a meadow ecosystem.Which of These is LEAST LIKELY to happe
Mice and rabbits eat plants.Hawks eat mice and rabbits.Suppose a disease kills most of the rabbits In a meadow ecosystem.Which of These is LEAST LIKELY to happe
how are different types of radiation arranged along the electromagnetic spectrum
what is the balance on a deposit of $1,150 that earns 9% interest compounded annually for 2 years
What is the ratio 12 to 63 written as a fraction in lowest terms?
what is the balance on a deposit of $1,150 that earns 9% interest compounded annually for 2 years
is 45/5 equal to a whole number or a mixed number