swagboyf510
swagboyf510 swagboyf510
  • 10-11-2021
  • Mathematics
contestada

7. Milk chocolates cost $12.80 per pound. How much does 1 3/4 pounds
cost?

Respuesta :

expert27
expert27 expert27
  • 10-11-2021

Answer:

$22.4

Step-by-step explanation:

The cost of milk chocolate per pound = $12.80

= 7/4 x 12.80

= 7 x 3.2

= $22.4

Hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

why hot water shower give relax and give energy please help
****Brainliest to best answer!!*** Thank u to everyone who helps!
1 - 4 please help !!!!
At the same time, Sam and Fred who are 168 miles apart begin moving toward each other. Find the number of hours before they meet if Sam runs 12 mph and Fred r
which part of the photosynthetic cycle does not require sunlight?A. chemosynthesisB. Light reaction C. Photon collisionsD. Calvin cycle
Marin Luther king hrs and Robert f kennedys death had a huge impact on the nation because both men
What is the correct sequence of events related to Spain’s rise as a major world power? Place the earliest event at the top and the latest event at the bottom. G
Explain how research from the glomar challenger helped scientist support the theory of seafloor spreading?
Mercury's orbit around the Sun is roughly a distance of 223,679,248 miles and take about 88 days to complete.Write a unit rate of speed that describes how far M
PLEASE HELP ME.......