s4sajjadahmad s4sajjadahmad
  • 09-11-2021
  • Mathematics
contestada

A pack of dog food that weighs 5 kg cost $20. A smaller pack of dog food that is 500 g costs $2.50. Which one has better value?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 09-11-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

      $20 / 5 kg = $4 / kg

$2.50 / 0.5 kg = $5 / kg

the big bag is a better deal

Answer Link

Otras preguntas

Forty is 25% of what number?
Who was Susannah Dickinson, and what role did she play in the Alamo conflict?
Two people are having a discussion. What should they do to ensure that the discussion is positive and rewarding?
Who successfully led the British Parliament during the French and Indian War?
Senator Joseph McCarthy built his power on the issue of the a. need to weaken the role of Congress. b. extent of communist influence in the federal government.
What is the distance between (-4,-2) and (3,-2)
Explain the role of a conclusion to a narrative.
Help ASAP!!! With my math studyisland!!
Explain using words how you know a fraction is equivalent to another fraction
United States annexation of the Philippines (1898) and military involvement in Vietnam (1960s and 1970s) are similar because in each event the United States a.