myarichardson0118 myarichardson0118
  • 09-11-2021
  • Mathematics
contestada

Norman spent a total of $2.68 on Cheese. If the grocery store sells the cheese for $.67 per pound (lb), how many pounds (lbs) did Norman buy?

Respuesta :

MagicPotato
MagicPotato MagicPotato
  • 09-11-2021

Answer:

4 pounds (lb)

Step-by-step explanation:

$2.68 (spent) ÷ $0.67p/lb = 4 lb

Answer Link
princessofct17 princessofct17
  • 09-11-2021
Norman bought 4 pounds (Ibs) of cheese.

EXPLANATION:

if you divide $2.68 by $0.67 you get 4

to check your answer you can multiply 4 by $0.67 and you’ll get $2.68
Answer Link

Otras preguntas

Distillation is a _____________ separation technique. chemical physical A. chemical B. physical
How much of the world’s energy is provided by petroleum products? one-eighth one-third two-thirds one-tenth
Binary fission is also called
A student placed a disk of filter paper in each of the following solutions: disinfectant 1, disinfectant 2, disinfectant 3, and distilled water. While the fou
Sam is hired at a small sales company. his monthly pay is calculated by the equation p=150s + 500. in this calculation s= the number of sales P= Sam's pay in do
The measures of two angles of a triangle are 147° and 17°. find the measure of the third angle.
Using quadratic equation solve 5xsquare+11x+2=0
At what bac do an average person's reflexes and alertness begin to decline?
3.The morning after a night of heavy drinking a person is likely to experience a headache and extreme thirst. These are symptoms of A.intoxication B.a hangov
Which of the following works is considered to be a historical novel? A. The Champions of Freedom B. Weiland C. Alanzo and Melissa D. Modern Chivalry