emmaberry9 emmaberry9
  • 08-11-2021
  • Mathematics
contestada

At the local grocery store a 16-ounce bottle of apple juice costs $3.20. What is the cost of apple juice per ounce?

Respuesta :

nmood16
nmood16 nmood16
  • 08-11-2021

Answer: $0.50

Step-by-step explanation:

16 divided by $3.20 is equal to $0.50. Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

A 300 N force acts on a 25 kg object. The acceleration of the object is?
Identify the missing numbers below to show the result of multiplying the numbers. (3.5 × 1016)(2.2 × 1010) = A × 10B A= 7.7 B = 26
What is a synonym for aloof? Familiar Likeable Tender Unfriendl
All moving objects have ______ energy. A. chemical B. kinetic C. electrical D. potential
Is the eastenders river real?
asked this once already yesterday. What did president Truman mean when he claimed that McCarthy was an "asset" to the Kremlin?
find a fration or mixed numebr that is between -3 1/4 and -3 1/8
Which website would most likely be reliable and transparent?
Nylah spent $16.72 on 12 ice cream bars. Her cost included $1.24 sales tax. How much did each ice cream bar cost before the sales tax was added? Enter
The North European Plain runs through these countries. (Select All that Apply) Albania Belarus Estonia Poland Romania Russia