akayla847
akayla847 akayla847
  • 08-11-2021
  • Mathematics
contestada

1 If finding unit rate, what would be the best buy for potato chips? A. 18 oz. for $4.17 B. 32 oz for $7.92 C. 20 oz for $5.19 D. 30 oz for $5.99 ​

Respuesta :

ellasteinbecker17 ellasteinbecker17
  • 08-11-2021

Answer:

B.

Step-by-step explanation:

Unit rate is $4.04 per oz

Answer Link

Otras preguntas

Organisms belonging to the same ____________ are the most phylogenetically similar. A. domain B. species C. genus D. strain
which new invention helped poorer immigrants from eastern Europe to get to America​
Lupert lemon started his two watches at the same time. One is slow and loses two minutes every hour; the other one is fast and gains one minute every hour. How
i just suck at spanish
write a formulae for the general formlae sequence-2,4-8,16.......a7.find the nterm a^na7​
Which of the following proposed studies would constitute human subjects research as defined under the federal regulations? A researcher uses ships' manifest rec
factor trinomial by grouping : 10x^2-9x+2​
HELP PLEASE, I ONLY HAVE 10 MINUTES TO GET THIS DONE! What were members of the land-owning warrior class called?
Solve the literal equation: Z = 4x/Y^2 + 3W for X
How to tell if a graph is linear or nonlinear