karleestiefel1951 karleestiefel1951
  • 08-11-2021
  • Mathematics
contestada

Mark bought 12 cookies at $2.70. At that rate how much would it cost him to buy 60 cookies?

Respuesta :

lucaskids18teakrd
lucaskids18teakrd lucaskids18teakrd
  • 08-11-2021

Answer:  if Mark were to buy 20 cookies, it'll cost him around $4.40

Step-by-step explanation: hope this helps :)

Answer Link
gfilsaime0821 gfilsaime0821
  • 08-11-2021
If Mark is buying 12 cookies for $2.70. It’s asking what would it cost him to buy 60 cookies. Take 60÷12 is 5. 5×$2.70 is $13.50. It would cost Mark $13.50 for 60 cookies
Answer Link

Otras preguntas

Which property tells us to multiply the powers to simplify
Steve went to his favorite hamburger restaurant with $3, expecting to buy a $2 hamburger and a $1 soda. when he arrived he discovered that hamburgers were on sa
Please I need help I don’t know
Shifts in the rock layer location cannot account for gaps in the rock recorp true or false
Matthew is planning a party and found pizzas for $5 each and drinks for $1 each. Write an expression that represents how much he will spend. (p = pizza, d = dri
is that the right answer
Failure of the sodium potassium pump can result in
The town glee club sold tickets for the summer concert. The club charged $8 for a child ticket and $18 for an adult ticket. A total of $8,400 in ticket sales wa
Which of the following was a provision of the Missouri Compromise? Missouri entered the union as a free state. Maine entered the union as a slave state. A divid
how does the behavior of oobleck change as you increase the force