suzieagray suzieagray
  • 08-11-2021
  • Mathematics
contestada

Jose spent $9.30 on 15 pencils.

How much did each pencil cost?

Enter your answer in the box.

Respuesta :

hockeygoose04
hockeygoose04 hockeygoose04
  • 08-11-2021

Each pencil will cost 0.62

Step-by-step explanation:

you are gonna divide $9.30 by 15 which would give you 0.62

Answer Link
jzhu4863
jzhu4863 jzhu4863
  • 08-11-2021
0.62, because it’s asking for how much each would cost, so finding the “each”, would be dividing, so 9.30 / 15 = 0.62
Answer Link

Otras preguntas

Identify two accessory organs that empty their contents into the small intestine
Claudia goes bungee jumping. She has a mass of 51kg. The bungee cord will stretch 5m when a force is applied to it. What is the spring constant of the bungee
Which is part of neuron that sends out messages?
One possible reason that a discharge petition is seldom successful is that
Match each set of quantum numbers to the correct subshell description by typing in the correct number. 1: n = 2, l = 0 2p:_____ 2: n = 3, l = 2
3 divided by the square root of 11 rationalized
IF UR SMART U SHOULD KNOW THIS PLEASE HELP 10 POINTS
The places where the sun crosses the equator are called the:
Which two non us areas both share a border with california?
decrease $500 by 10%