andrearielle27 andrearielle27
  • 08-11-2021
  • Mathematics
contestada

A home improvement store sells lumber by the foot. It costs $ 24 to buy 8 feet of lumber.

A home improvement store sells lumber by the foot It costs 24 to buy 8 feet of lumber class=

Respuesta :

henrytdaus henrytdaus
  • 08-11-2021

Answer:

Step-by-step explanation: first divide 24 by 3 to get the price per foot which is 3

Plug in to solve the chart.

3, 4, 72, 40

Answer Link
3math1wiz4
3math1wiz4 3math1wiz4
  • 08-11-2021
right: first 3 and then 72

left: first 4 and then 40
Answer Link

Otras preguntas

Affluent consumers of all majors kinds of leisure activities, creative pursuits, and cultural consumption, highbrow and lowbrow, may be called: a. elitists b.
How Do I Write 0.28 As A Fraction
51. If 4/5 of P is 48, what is 3/5 A. 12 B. 15 C. 20 D. 36 E. 60
20. The purpose of the Constitution is presented in the A. Preamble. B. Amendments. C. Bill of Rights. D. Articles.
Which equation is equivalent to 3[x + 3(4x – 5)] = 15x – 24?
The government's power to tax and spend to influence the economy is called... A.) Monetary policy B.) Fiscal Policy C.)Reaganomics D.)Demand-side economics
The maximum height of a vehicle that can safely pass under a bridge is 12 feet 5 inches. A truck measures 162 inches in height. Which best explains whether or n
Is teddy is a good swimmer a complete sentence?
Cual es la diferencia entre un volcán de verdad y uno hecho casero
(1000)(1.05)^3x=3000 how to solve?