Barbara buys 3 boxes of eggs costing £1.20 each, 1 jar of mayonnaise costing £1.80 and 2 loves of bread. She pays with a £10 note and gets £1.60 change. Barbara works out the cost of 1 loaf of bread as £1.40. Is she correct?