ThrevorAce
ThrevorAce ThrevorAce
  • 07-11-2021
  • Mathematics
contestada

4. The price of nine-pack fruit drink was Php 245.25. How much did one fruit drink COST?​

Respuesta :

kidmelo655
kidmelo655 kidmelo655
  • 07-11-2021

Answer: For each drink it is $27.25 because if you divide 245.25 by 9 so therefore you answer is 27.25

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What was an effect of nationalism in Europe in the early 1900s?
Suppose theta= 11pi/12. How do you use the sum identity to find the exact value of sin theta?
Suppose theta= 11pi/12. How do you use the sum identity to find the exact value of sin theta?
Here's a story problem...."Rita's wants to estimate the number of beans in a large jar.  She takes out 100. she takes out 100 beans and marks them. Then she ret
Suppose theta= 11pi/12. How do you use the sum identity to find the exact value of sin theta?
What was an effect of nationalism in Europe in the early 1900s?
Here's a story problem...."Rita's wants to estimate the number of beans in a large jar.  She takes out 100. she takes out 100 beans and marks them. Then she ret
Suppose theta= 11pi/12. How do you use the sum identity to find the exact value of sin theta?
How do you find the perimeter of a dented square?
What was an effect of nationalism in Europe in the early 1900s?