nbcamacho2354 nbcamacho2354
  • 08-10-2021
  • Mathematics
contestada

A 16-ounce of shampoo cost $4.69. What is the price per ounce, rounded to the nearest cent

Respuesta :

michellemuniz367
michellemuniz367 michellemuniz367
  • 08-10-2021

Answer:

A, 0.29

Step-by-step explanation:

Since 16 ounces cost 4.69, 1 ounce costs 4.69 divided by 16. This is roughly 0.29, which would then be A.

Answer Link

Otras preguntas

Poetry is a form of writing that uses all of the following to convey meaning except Form Imagry Prose Patterns of sound
What are some basic rights guaranteed by the Magna Carta?
Maintaining good contact in a relationship is also known as the _______ of a relationship. A. exercise B. relaxing C. emotional part D. development
What did Charles horton cooley add to the field of sociology
How did colonial rule cause a breakdown in traditional African culture?
What value of ‘a’ makes the equation true? Show your work 30/45=6/a A 30 B 6 C 225 D 9 5. What is 2 1/5+1 1/10 ? Show your work A
The strategic location of the Byzantine empire allowed control of the key trade routes between the
Explain how color indicates the temperature of a star
describe some achievements of the middle Kingdom of ancient Egypt
Mindy, a local artist, sells a piece of art at the pizza shop for $15, and the shop takes 15 percent commission. Instead of receiving money, Mindy would like a