arctracereve6412 arctracereve6412
  • 08-10-2021
  • Mathematics
contestada

A contractor purchases 4 dozen pairs of padded work gloves for ​$55.20. She vincorrectly calculates the unit price as ​$13.80 per pair for the expense report. What is the correct unit​ price? What is the​ error?

Respuesta :

marie25494 marie25494
  • 08-10-2021
Use photo math the app
Answer Link

Otras preguntas

Janie cut a round slice of watermelon into 5 equal pieces. What is the angle of each piece?
the product of 4 and a number is 18 more than twice the number. What is the number?
a triangular pyramid and a triangular prism have congruent bases and the same height the triangular pyramid has a volume of 90m3 what is the volume if the prism
what interment that mesure air pressure
How many times as much as 0.2 is 0.02?
explain how you compared the fractions 2/6 and 2/3?
How did the discovery of radioactivity help scientists calculate the age of a rock?
128 fl oz how many pints
How many numbers greater than zero and less than 50 equal the product of two consecutive positive integers?
Jasmine took a cab home from her office. The cab charged a flat fee of $4, plus $2 per mile. Jasmine paid $32 for the trip. How many miles was the cab ride? Can