contestada

A store sells one pound of strawberries for $2

a: How many pounds of strawberries can you buy with only $1? Show your answer with correct units.

b: How many pounds of strawberries can you buy with $11? Show your answer with work

Respuesta :

Answer:

a) 1/2 pound

b) 5.5 pounds

Step-by-step explanation:

a) Realize $1 buys half of what $2 buys, or half a pound.

b) 11/2 = x/1

11 = 2x = 5.5