jancurry83
jancurry83 jancurry83
  • 07-10-2021
  • Mathematics
contestada

Mrs. O'Brian purchased 3 gallons of
strawberries for $1.00 per pint. How
much did the strawberries cost?

Respuesta :

FulcrumAhsoka
FulcrumAhsoka FulcrumAhsoka
  • 08-10-2021

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

3 gallons = 24 US pints

24 * $1 = $24

Answer Link

Otras preguntas

4. The students in Mr. Michael’s art class are decorating a booth for Harvest Day. They have blue cloth that is 60 inches long, gold cloth that is 48 inches lon
Audrey and felipe were involved in an auto accident with carl. audrey an felipe received injuries as a result of the traffic accident. if carl does not respond
Adam can earn money recycling aluminium cans .each can weighs 15g and he can get paid 50p per kg . If Adam earns £15 , how many cans has he recycled?
If you have a problem with bananas, what variable could represent the number of bananas? Answers X N B All of the above
Please help me solve this and answer both questions
A type of drug that fights invading bacteria by either slowing their multiplication or by destroying them.
___ health include to get along with others
Receiving the medal of honor and making the dean's list are both examples of ________. value contradictions folkways positive sanctions value clusters
A speaker says, "i knew a red-headed kid in third grade who was always getting into fights on the playground. and i know two red heads who are easily angered. i
IDE devices require the use of a controller mounted on the motherboard. True False