jones45595883
jones45595883 jones45595883
  • 07-10-2021
  • Mathematics
contestada

It costs 4.99 for 2lbs of bacon and 6.99 for 5lbs of bacon.which is a better buy?

Respuesta :

awillard057 awillard057
  • 07-10-2021
The 5lbs. $6.99 divided by 5 is 1.40 aprox. and $4.99 divided by 2 is 2.40. for one pound.
Answer Link
daniellelandavazo daniellelandavazo
  • 07-10-2021

Answer:

The 5lbs is a better buy

Step-by-step explanation:

Find the price per pound:

4.99/2= $2.49

6.99/5= $1.39

Answer Link

Otras preguntas

D. A car was sold for $26,350. Its value decreases by 17% each year. a) Find an explicit formula for cost of the car Cn after the nth year. b) What is the car's
there are 64 female performers in a dance recital. the ratio of men to woman is 5:8 how many men are in the dance recital
Hi! Can somebody please help me? I have been stuck on this question for too long now. Examine this set of Pythagorean triples from part C. Look for a pattern th
Protectorate definition
Evaluate the expression for m = 45. m| 54 Submit
Plz help need answer ASAP
Harry spends $7.83 on 3 bags of walnuts. The bags all cost the same amount. What is the cost of each bag?
The sum of three consecutive odd numbers is 99. What is the smallest of the three numbers ?
Explain the process of amending a state constitution. Describe the initiative and referendum processes.
what is 12 3/4 divided by 3