leahnayasua092 leahnayasua092
  • 06-10-2021
  • Mathematics
contestada

A 4-quart jug of juice costs $4.48. What is the price per cup?

Respuesta :

Raajo
Raajo Raajo
  • 06-10-2021

Answer:

28 cents.

Step-by-step explanation:

There are 4 cups in 1 quart. So, 4 quarts is 16 cups.

If 4 quarts costs $4.48, to find the price per cup, you need to divide $4.48 by 16.

4.48 ÷ 16 = 0.28

This means each cup is 28 cents.

I hope this helps! :)

Answer Link
nangyalkhattak47
nangyalkhattak47 nangyalkhattak47
  • 07-10-2021

Step-by-step explanation:

you devide 4.48by 16 and your answer is 0.28

Answer Link

Otras preguntas

Q14) When you break a bar magnet in half, how many poles does each piece have?
what is abdominal cavity?
what is biomass energy
How did the Black Hand contribute to World War 1?
the resistance of a wire of length 80cm and of uniform area of cross-section 0.025cmsq., is found to be 1.50 ohm. Calculate specific resistance of wire in SI un
define the term volt.
What is the nature of the distance time graph for motion of an object.
What is the most important simlarity between rusting and burning?
Suggest two ways to liquefy the gases.
how is the resistor of a 40v lamp higher then the resistor of a 60v lamp?