edmoua0753
edmoua0753 edmoua0753
  • 06-10-2021
  • Mathematics
contestada

Cat food costs $2.85 for five cans. Ben only wants to buy one can. How much will it cost?

Respuesta :

cdj8498
cdj8498 cdj8498
  • 06-10-2021

Answer:

$0.57 for each can of cat food

Step-by-step explanation:

2.85/5 = 0.57 giving you the answer

Answer Link
kellywoooo
kellywoooo kellywoooo
  • 06-10-2021

Answer:

it would cost 0.57 cents!

Explanation:

you'd have to divide 2.85 by 5, because if it is that much for 5 cans, and he only wants to buy 1, you'd divide it by 5, to get 0.57 :)

Answer Link

Otras preguntas

canny plz help me out​
Public education in the United States is primarily the responsibility of the_____.national government parents of school age children private interest groups sta
Select the correct answer. The population of San Francisco, California, skyrocketed around 1850 for which of the following reasons?
Please Help Meeeeee, Amanda's house is due west of Stamford and due south of Newport. Stamford is 12 kilometers from Amanda's house and 13 kilometers from Newpo
33 1/3% less than $45
El Hotel Royalty, quien pertenece a una cadena hotelera, compró el mes pasado 300 unidades en total entre colchones, sabanas y edredones con gasto total de 80,0
find the slope and y-intercept of -x + 2y = 3. I need help on working this problem out​
mRNA amino acid sequence​
what is the relationship between the terms solution, solvent, and solute
Based on information in the Washington Post article "The retirement costs that are rising faster than Social Security benefits", identify which costs have incre