gzepeda0021
gzepeda0021 gzepeda0021
  • 06-10-2021
  • Mathematics
contestada

a store has oranges on sale at $2.50 for 3 pounds. how many pounds of oranges can you buy for $10?

Respuesta :

ansartoofanee
ansartoofanee ansartoofanee
  • 06-10-2021

Answer: 12 pounds

Step-by-step explanation:

10/2.50 = 4

Thus with $10, you can buy the offer 4 times. And you will get 4 * 3pounds = 12 pounds

Answer Link

Otras preguntas

Why is science considered to be a combination of fact and process
if 24 books out of 60 are non-fiction what percent of books are fiction
What was the most difficult part to read in "cold equations"
Give one example of extrusive igneous rock and one example of intrusive igneous rock
Write the number 16,107,320 in expanded form
what is 7x-5 = -2x+13
Which axiom would justify the following conclusion? If x + 4 = 12, then x = 8. addition subtraction multiplication reflexive
To find an approximate value for number can you guys help me please
how can your sense of social structure affect your work with patients
what is 5/10 number set