jovanicruz119 jovanicruz119
  • 10-09-2021
  • Mathematics
contestada

A natural food store sells wild rice for 2$ per quarter pound. Elizabeth buys p pounds. Write a expression to represent the total cost of her purchase

Respuesta :

laurel28 laurel28
  • 10-09-2021

Answer:

2p

Because 2 times whatever the amount of pounds

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

How do you say 'I am looking forward to it' in Spanish?
An airliner travels 15 miles in 2 minutes.what is its speed in miles per hour
What Should I Know About the Pitcairn Islands?
a dialysis machine can be used to remove waste from a patient's blood. which human body system works in a similar way ?
how do you do algerbra its too hard
does a light bulb with a greater wattage have a greater brightness
How Popular Are Bicycles in Europe?
Iron is produced in a blast furnace. Explain why most of the iron produced in a blast furnace is converted into steels.
find the multiplicative inverse of -10
how do you do algerbra its too hard