kpeterson2339 kpeterson2339
  • 10-09-2021
  • Mathematics
contestada

Ingrid has $21 to buy oil paints for her painting class. Each tube of paint
costs $2. How many tubes can she buy? Do not include units in your answer.

Respuesta :

ofatah648 ofatah648
  • 10-09-2021

answer: she can buy 10 tube of paints

Answer Link

Otras preguntas

Kevin wants to plant a garden in his back yard. He’d like to plant tomatoes. He read that he should plant one tomato plant for every square foot in the garden.
Given 3 sides of a triangle - how to tell it right, acute, or obtuse 8,11, 16
Is f(x)= -2(3)^-x an increasing or decreasing function?
Jackson can lay 6000 ft² of tile in 3 h. What is Jackson’s tile-laying rate? 200 ft²/h 1500 ft²/h 2000 ft²/h 18,000 ft²/h
the slope from the pair of points (-5,3)(5,-5)
where was the first fire engine built
Line 34-37: Why does king choose to use "Crippled" rather than the words "hurt" or "held back"? How does the use of this word intensify the point he is making i
Which technological advancement helped unify both the roman and the inca empires?
what is 20 divided by 2/5 + 25
"Read this passage. Listen to me, and ease your mind with this — no human being has skill in prophecy. Cite evidence and develop a logical argument for Joca