aaliyahcampbell2006 aaliyahcampbell2006
  • 10-09-2021
  • Mathematics
contestada

A farmers' market sells organic locally grown beans for $1.25 per pound. How much more would it cost to buy 3 pounds of beans at the farmers' market than at the store?

Respuesta :

foyatarega foyatarega
  • 10-09-2021

Answer: 3.75

Step-by-step explanation: If one pound is 1.25 multiply 3 by 1.25

Answer Link

Otras preguntas

What purpose did temples serve in ancient Egypt?
Using the following conversions between the metric and U.S systems, convert the measurement
1.What’s a common misconception about the Great Depression?
When the equation HCl + MnO2 → MnCl2 + H2O + Cl2 is balanced, what is the coefficient for HCl? Question 6 options: 2 3 1 4
Map symbols are generally unrelated to actual geographical features. True False
Children of permissive parents are socially competent, self-reliant, and socially responsible. fail to learn respect for others and have difficulty controlling
An argumentative essay should include strong ----------------- which are statements that support the writer’s claim. counter claims fallicies misconseptions rea
Sedimentary rocks found high in the Himalayan Mountains have been found with fossils of clams and other marine life. What does this indicate about the origin of
Select two Two examples of a primary source are _____. A. diary B. movie C. fictional D. book E. artifact
It is hard to determine if the bank's Web site is secure.