ka1ct4l ka1ct4l
  • 09-09-2021
  • Mathematics
contestada

1) Green peppers are on sale for $2.89 per pound. Mrs. Moseley bought 1.75 pounds of peppers. How much did she pay for peppers?​

Respuesta :

xRexTheDinoX
xRexTheDinoX xRexTheDinoX
  • 09-09-2021

Answer:

5.0575

Step-by-step explanation:

1.75 x 2.89 = 5.0575

Answer Link
axuri05
axuri05 axuri05
  • 09-09-2021
since each pound cost $2.89, just multiply the amount of pounds she bought with how much each cost
Ver imagen axuri05
Answer Link

Otras preguntas

what type of industries are called cottage industries​
The first three terms of a sequence are given. Round to the nearest а thousandth (if necessary). 25, 150, 900, ... Find the 9th term.
Use context clues to guess the definition of “traditionalist
292.9 divided by 29 how do u work that out
After a 20% discount, the price of an article is 6800$. What is the original price of the article?
Margarita es muy vieja, pero su prima es muy _____
Here’s another geometry workbook question I need help with!
In a controlled experiment, what is the experimental group compared to? A. Control group B. Source of error C. Experimental group D. Research question
Oraciones write sentences using the information provided. make any necessary changes. follow the model.
Write the equation of the line with a slope of 6 and pass-through (-2,-4)