kunsansoftest kunsansoftest
  • 08-09-2021
  • Mathematics
contestada

Matt used a $20 to buy some snacks that cost $14.65. How would the cost of the snacks be expressed as a percent?

Respuesta :

chuckjohanningmeier
chuckjohanningmeier chuckjohanningmeier
  • 08-09-2021

Answer:

73.25%

Step-by-step explanation:

To solve this, you need to write it as a proportion. The proportion for this problem would be 14.65/20 = x/100. You cross multiply and get 20x=1465. Then you divide both sides by 20 which would mean x=73.25 which is your answer as a percent.

Answer Link

Otras preguntas

The hydrological cycle is a(n) ____ process. Continuous Occasional Incomplete Frequent
If you were a team leader what strategies would you embrace or recommend to prevent unethical unprofessional or illegal behavior communication in the workplace
HELP! Can someone please help me with answering questions 3, 6, and 7? (Most preferably 6 and 7) ASAP! Thanks!
Which vessel carries oxygen poor blood to the lungs from the heart?
Sample question...Plz help me...
Storage fees are 30$/month for 100 boxes, you need to storage 1000 in 6 months calculate the storage fees
whats is interdependence
What are some examples of the use of figurative language in “Tribute to a Dog”? What is the impact of figurative words and phrase on the meaning of the text? Yo
A proton and an electron traveling with the same velocity enter a uniform electric field. compared to the acceleration of the proton, the acceleration of the el
is there a way to die without any pain?