nijahd88 nijahd88
  • 07-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 3-pound bag of oranges costs $2.76. What is the unit price?

Respuesta :

cordeliaeobermiller1
cordeliaeobermiller1 cordeliaeobermiller1
  • 07-09-2021

Answer:

.92 cents per pound of oranges.

Step-by-step explanation:

2.76/3=.92

Answer Link

Otras preguntas

Select the correct description for the statement below: Every time we invite Julie out, it rains. Let's not invite her next time. (10 points) false dichotomy ha
Read the excerpt below from the poem “Casey at the Bat” by Ernest Lawrence Thayer and answer the question that follows. Ten thousand eyes were on him as he rubb
Who is John L. Sullivan? Commander of the North General who lost Vicksburg Heavyweight boxing champion
What happens to the carbon dioxide produced by cellular respiration? A. It is reused by the body as glucose. B. It is excreted from the body as liquid waste. C.
help me solve if 3t - 7 = 5t, then 6t =
Solve x2 – 12x + 36 = 90 for x. mc012-1.jpg mc012-2.jpg mc012-3.jpg mc012-4.jpg
The scientific notation 3.14×10^-3 has what value
easy 6th grade social studies what's the order??
True-bred or pure-bred is the same as saying something is homozygous True False
What are some bad things about land exploration??