rdejesus0017
rdejesus0017 rdejesus0017
  • 07-09-2021
  • Mathematics
contestada

I need this for my Homework for Labor Day

I need this for my Homework for Labor Day class=

Respuesta :

delaineyklein delaineyklein
  • 07-09-2021
if both containers of orange juice are being sold at the same unit rate, the ratio of ounces to dollars would be the same for the two.

solve the equation by making an inequality:


96 oz. is to $4.80, as 128 oz. is to x

96/ 4.80 = 128/ x


cross multiply 128 and 4.80 to get 614.4


next divide the 614.4 by 96

to get an answer of 6.4



answer: $6.40

Answer Link

Otras preguntas

The Andes Mountains run along the eastern edge of south Americatrue of faulse
lo que quiere decir un estadounidense al decir el dinero habla o el dinero abre pueetas
What are the differences between orthodox jews and reform jews?
What is the ratio of 8penguins and 4 whales
Compare the function with the parent function. Without graphing, what are the vertex, axis of symmetry, and transformation of the given function? Y=|10x-2|-7
Which of these was the upper class of latin american society?
(3x^2a - 4y^az^3a )^2
Please answer this math question correctly..BRAINLY FOR CORRECT
Addition of _____________ to pure water causes the least increase in conductivity.
11.3x + 7.2 = 86.3 A) 0.7 B) 7 C) 8 D 8.3