kaylatrapphouse kaylatrapphouse
  • 10-08-2021
  • Mathematics
contestada

Sally paid $6.50 for 2 ounces of cinnamon. If there are 16
ounces in 1 pound, how much does cinnamon cost per
pound?

Respuesta :

eleanordewfall
eleanordewfall eleanordewfall
  • 10-08-2021

Answer:

52 dollars.

Step-by-step explanation:

2 ounces = 6.50

÷2 ÷2

1 ounce = 3.25

3.25 x 16 = 52 dollars.

Answer Link
Аноним Аноним
  • 10-08-2021

Answer:

52 dollars per pound

Step-by-step explanation:

We can write a ratio to solve

6.50 dollars       x dollars

------------------- = ------------------

2 ounces            16 ounces

Using cross products

6.50 * 16 = 2x

Divide each side by 2

6.50 *16/2 = x

52 =x

Answer Link

Otras preguntas

Which type of data storage allows computers to read and write to the memory while the computer is powered on? Hard drive RAM ROM Virtual memory
Who is the head of a Legislative Assembly?
La rempailleuse page 68 des 5 nouvelles realistes
Set up a proportion and solve each problem. Round each answer to the nearest tenths. 5) What is 35% of 74? 6) 78 is what percent of 95? 7) Find what % of 54 is
Rational numbers can be written as either terminating or nonterminating decimals. What kind of nonterminating decimals are rational numbers?
Complete the statement with always, sometimes, or never. Explain your reasoning. 1. A line ____________ has endpoints. 2. Two points ____________ determine a li
Need help pleaseeeee
Write a story where a character decides to live a new life​
Abc is a right-angled triangle d lies on bc, and dc=db Bc=14 cm
What is 188.5°F in Celsius?