adri201 adri201
  • 09-08-2021
  • Mathematics
contestada

2.5 kg of oranges cost $ 1.40, what is the cost of
1 kg of orange?​

Respuesta :

evalgraunke
evalgraunke evalgraunke
  • 10-08-2021
1 kg of orange costs $0.56

Work:
2.5/1.40 = 1/x

- Cross-multiply
2.5x ÷ 2.5 = x
1.40 ÷ 2.5 = 0.56
x = 0.56
Answer Link

Otras preguntas

What events Caused the United States to enter the World war 1 ? Major grade need help
What is the x-value of the vertex? f(x)=(x+2)2−1 x-value of the vertex:
DNA serves as a template for a new strand
what is the difference for -22 - (-26)​
Question 7 of 20 2 Points Which sentence contains a dependent clause? A. Until we get to Brooklyn, we're not allowed to sleep. B. Please use more than one photo
Which equation represents circle C?
Help needed ASAP will give brainliest to you please be right I don’t want to fail if not sure don’t comment
Ocean Plastics The Perils of Plastic Marine debris is a common pollution problem in oceans and waterways around the world. Plastic debris constitutes one of the
when f(x)=-3, what is x​
4. If you are male, which member of your family should you look at to tell whether you are going to go bald? Why? Use a punnett square to prove your answer.