jasongotclampz jasongotclampz
  • 09-08-2021
  • Mathematics
contestada

9 pencils cost $7.74.
Which equation would help determine the cost of 6
pencils?

9 pencils cost 774 Which equation would help determine the cost of 6 pencils class=

Respuesta :

deathxlxx
deathxlxx deathxlxx
  • 09-08-2021
The answer is A. If 9 pencils cost $7.74, we have to divide the total cost ($7.74) by the number of pencils (9) to obtain the price of 1 pencil. Now that we have the price of 1 pencil, to obtain the cost of 6 of them we simply multiply the result by six.
Answer Link

Otras preguntas

To form the plural for most 1 nouns, add an s. True False
The ring system around Saturn has a diameter of 170,000 miles. Find the circumference of the ring system.
Name the following Cr(SO4)2
A meander is best described as a A. depression for swimming. B. straight streamline into a lake. C. bend or curve in a stream channel. D. pond located strea
Product A is a 12-ounce bottle of generic mouthwash that sells for $1.39. Product B is a 24-ounce bottle of mouthwash that costs $2.79. Which is the better buy
The degree of _____ relates directly to the source of power and control within an organization? 1. centralization 2. concentration 3. operational control 4. dis
what are the remarks regarding the montaue and capulets that mercutio makes three times as he is dying
A change in the language is _____ when people disagree about its correctness. concurrent contextual conventional controversial
Find the slope of the line that contains the points named. P(1, 2), Q(3, 4) -1 1 2
Identify the gerund and identify its noun use. John likes jogging, Great Danes, and sweet rolls.