bean1269 bean1269
  • 08-08-2021
  • Mathematics
contestada

A package of 4 red,white and blue hats costs $8. What is the unit rate

Respuesta :

JosieTheMathLover
JosieTheMathLover JosieTheMathLover
  • 08-08-2021

Answer:

$2/ hat

Step-by-step explanation:

Find the unit rate:

$ to hats

8 to 4

Divide by four to get the unit rate; over 1

2 to 1

So, $2 per hat

Hope this helps!

Answer Link
amourlluvia amourlluvia
  • 08-08-2021
The answer is 2/ hat Bc I got it right
Answer Link

Otras preguntas

what number is q in the problem -8-q-10q=-9q+6
a home heating company $2.759 for each gallon of heating oil
Is athletes foot biotic or abiotic
Among the social institutions that promote nationalism, the three most important are: A) schools, the family, and political parties. B) the military, state reli
Is a spatial information hierarchy present in today's news media? A) Yes B) No
A person who is hearing voices that are not there is experiencing A) delusions. B) hallucinations. C) mood disorder. D) schizophrenia.
Na+ + Cl–  NaCl Which statement best describes the relationship between the substances in the equation?
The candle was 10 inches long when new. Each half hour 3/4 inch of the candle burned away. After 4 hours, how long was the candle?
-6 – 9x = -8x what does x equal
249 is what percent of 300