vivianagzz vivianagzz
  • 07-01-2015
  • Mathematics
contestada

a 6 ounce bag of raisins costs $2.46.an 8 ounce bag of raisins costs $3.20.which is the better deal?

Respuesta :

Boop5678
Boop5678 Boop5678
  • 07-01-2015
6 ounce bag
[tex] \frac{246}{6} = 41[/tex]
8 ounce bag
[tex] \frac{320}{8} = 40[/tex]

The eight ounce bag costs one cent less per ounce. It's therefore a better deal.
Answer Link

Otras preguntas

4 +14 x 17 x 4 + 3 Orders of operations
If it takes a cheetah 3 hr. to run 135 mi. over flat ground, how fast is it running? A. 40 mph B. 45 mph C. 50 mph D. 55 mph
10. Which of these is not a mixture? * O Oil and Water O Sand and Soda O Diet Soda O They are all mixtures.
The first Republican presidential candidate was John C. Fremont, who was defeated in 1856. Abraham Lincoln, who became president in 1860. Abraham Lincoln, who w
Can somebody help me please.
HELPPPPPPPP MEEEEEEEEE PLZZZZZZZZ
Suppose you are testing two fertilizers on bamboo plants A and B, which are growing under identical conditions. Plant A is 6 cm tall and growing at a rate of 4
One ethical dilemma that multinational firms must face is _____________. A. Embezzlement. B. Bribery. C. Forgery. D. Robbery. E. Counterfeiting.
What is the measure of AC?
answer questions 15 and 16.