shannonhopson shannonhopson
  • 09-07-2021
  • Mathematics
contestada

At a cost of $8 per pound, how many ounces of barley can be bought for $2.40?

Respuesta :

kitkat12345678910
kitkat12345678910 kitkat12345678910
  • 09-07-2021

Answer:

1 ounce

Step-by-step explanation:

pound = 16 ounces

8$ / 16 = 1.28$

you will have 0.12$ left

I hope it helps

Answer Link

Otras preguntas

Write five fractions that each simplify to one-ninth
What is the word name for 3,552,308,725
A museum in New York attracted 6,274,289 visitors last year. A museum in Chicago attracted 5,772,857 visitors in the same year. About how many people visited th
X-squared plus twenty-five equals zero
Western terms such as "lasso" and "rodeo" are based on the Spanish language. This reminds us that American cowboys were directly influenced by a. Spanish conqu
I need to repeat these sentences using indirect object pronouns. 1. Aurore achete des gants pour toi. 2. Aurore acheté deux echarpes a ses parents. 3. Aurore a
Which sentence uses commas correctly? a. You should be very proud of your work Carl. b. You, should be very proud of your work Carl. c. You, should be very p
Which of the following do Arabic and Hebrew have in common ? A. Languages of holy books and religious rituals. B. Semitic languages. C. Spoken languages. D.all
Plz i need help :( write a variable expression that represents the word problem. matt gave q quarters and n nickels to his sister. which expression represents t
An ostrich that is 108 inches tall is 20 inches taller than 4 times the height of a kiwi. What is the height of the kiwi in inches?